El yapımı Spor aletleri 1 (KAStr2000 – Dambıl)

Yazan Herif; Tuhaf Adam
Tarih Mayıs 29th, 2010 at 12:22 am

300 spartalı filmini izledikten sonra (3 yıl kadar önce =) ) kendi kendime dedim ki benim vücudum neden çelimsiz? Atletik olmalıyım diye düşünmeye başladım. Bu düşünme süresi 1 yıl kadar sürdü ve o 1 yılın sonundaki yaz Spor’a başlamaya karar vererek bir spor salonuna
kayıt oldum. İlk gidişimde çok yoruldum ve spor bitiminde hemen kollarıma ayaklarıma ve diğer uzuvlarıma baktım ama bir değişiklik göremedim,2. gidişimde de bir değişiklik yoktu,3 ve 4. de de bir değişiklik göremeyince etrafıma bakındım,spor yapanları süzdüm. Pek iri yapılı sayılmayan bir arkadaşın kaldırma aletine 7 tane ağırlık bağlanmış benimkisinde ise 1 tane vardı. hemen gidip kendiminkinide 7ye tamamladım.kaldırmaya çalıştığımda sallandığımı farkettim,ayaklarım yerden kalkıyordu
ama 7 ağırlık kalkmıyordu. sonra sıkıldım ve gitmemeye başladım. Boşuna para verdiğimi düşündüm :D . Pratik zekam sayesinde aynı aletleri evde kendim yapabileceğimi düşündüm :D ve ilk olarak Dambıl yapmaya karar verdim. Böylece hem zamandan hemde maddi açıdan kâr sağlayabileceğimi düşündüm.

Not Alınız:

Ev yapımı Dambıl KAStr2000:

Gerekli Malzemeler

1-) 4 adet 2,5 Litrelik kola pet şişesi

2-) 1,5metre kadar sağlamca bir bez parçası

3-) Koli bantı

4-) Bitmiş yada az kalmış pilot kalem. Tercihen mavi yada siyah.(ben mavi kullandım hoş oldu)

5-) 10 Litre su

Malzemelerimiz bukadar. bu malzemeler ile 2 tane 2,5 litrelik pet şişeden 5 kiloluk ağırlık yapacağız. (not: 5litre su 5 kilo mu eder lan? diyenler için: Suyun özkütlesi 1gram ise 5000 gram su 5 kilo eder.)

Yapılışı:

1. Aşama:
Pet şişelerimizin kenarındaki zart kola,zurt kola reklamlarını söküyoruz. Yapışkanlarını silan tertemiz ediyoruz. Sonra iyice yıkayıp çalkalıyoruz.içine su doldurduğumuzda berrak görünmeli. Nekadar boş beleş iş yapsakta işimizde temizliğe saygı gösterelim.

2. Aşama:
Temizlediğimiz pet şişelerimizin içlerini ağzına 1 parmak kalana kadar su dolduruyoruz.4 şişeyede aynı işşemi yaptıktan sonra diğer aşamay geçiyoruz.

3. Aşama:
Pilot kalemimizi kıç tarafından açıp içindeki mürekkepli süngeri çıkartıyoruz,ve şişelerimizi içine sokup sokup çıkartıyoruz. isteğinize göre renk alana kadar bu işlemi sürdürelim. Renklendirme işlemini ortalığı pislemeden yapmaya özen gösteriyoruz.

4. Aşama
Pet şişelerimizdeki renklenmiş sularımıza çok az daha su doldurduktan sonra ağızlarını kapıyoruz. Tavsiyem kola kapağı sıkıştırma aletiniz varsa onunla kapatmanızdır.eğer yoksa bally filan varsa evinizde onunla hafif kapağa sürün sonra bekleyin biraz ve kapatın. Kapaklar çok sağlam kapatılmalıdır. Şayet kas yapayım derken etrafı bok etmeniz an meselesidir.

5.Aşama
Kapaklama işlemimiz tamamlandıktan sonra 2,5 litre olan 2 pet şişelerimizi birbirine bağlamaya geldi. Koli bantı ile sımsıkı birbiri ile aynı mesafede bantlıyoruz.(bantlamayı resimdeki örnek yapılmış dambıla bakarakta yapabilirsiniz)

6. Aşama
Şimdi sıra son bölüme geldi. Bu bölüm en hummualı ve can alıcı kısımdır. Hazırlamış olduğunuz 2 adet son aşamayı bekleyen 5 litrelik şişeye (birleşince 5 litre oldular. 2,5 + 2,5 = 5) Tutma kulpu yapacağız. Ben çok şey denedim, ip olsun tel olsun lastik olsun ama verim alamadım. kimisi koptu kimisi esnedi kimisi elimi acıttı ve spor aleti işkenceye döndü, ama bez parçası çok iyi sonuç verdi ve testleri başarı ile geçti. hem kesmiyor hem kolay esnemiyor,rahat
tutum sağlıyor. neyse, Bu bez parçalarını azıcık yuvarlatıp şişelere yukarıdan aşağı ve sağdan sola olmak üzere bağlayın. önemle dikkatinizi çekerim bezleri sıkı bağlayınki dambıllar siz çalışırken şey gibi sallanmasın.(resimlerdeki örnekleri yakından inceleybilirsiniz)

7. Aşama
Keyifle Çalışın.

NOT: Resimleri büyük boyutta görebilmek için üzerine tıklayın, Yeni safyada büyük boyutta görebilmek için,resimin üzerindeyken klavyenizden shift tuşuna sonra mause’un sol tuşuna basın.

Ben bu aletin adını herkes kastırsın herkes kas yapsın diye KAStr2000 Koydum. :))

Sevgi ve Sağlıcakla Spor dolu günlerle :))

Bu yazı 48.883 defa okundu
34 YorumYorum yazma kutusuna git
  • Halıl
    10 Temmuz 2010, 15:42
    Reply

    Hocam Bız Bunu Nasıl Tutcaz O Kadar Buyuklukte Elımız Yokkı